Hannover: Ko tuje mesto nepričakovano postane novi dom

Barbara Cigler

Izkušnja celoletne izmenjave je neprecenljiva. To povem vsakemu, ki me vpraša, kako sem se imela v Nemčiji. Za izmenjavo v Nemčiji sem se odločila predvsem zaradi možnosti izboljšanja svojega znanja jezika nemščine in širjenja obzorij, nisem se pa še zavedala, da bo to najboljše leto mojega življenja do sedaj. Dejansko živeti sama v tuji državi, spoznavati ljudi s celega sveta, izkusiti študij tudi kje drugje kot na matični instituciji, to so vse stvari, ki človeku prinesejo nepredstavljivo količino novega znanja in osebne rasti.

Seveda ne moremo zanemariti negotovosti, ki jo selitev v tujino, pa četudi začasna, prinese s sabo v tvoje življenje. Na tem področju mi je bila močno v pomoč sama univerza v Hannovru, saj te kar dobro pripravijo na selitev. Če se dovolj hitro prijaviš na razpis, na katerega te univerza opozori vnaprej, ti zagotovijo sobo v študentskem domu, ali pa pomagajo najti sobo v najemnem stanovanju. Vse podatke o samem prihodu v mesto in na fakulteto sem dobila pravočasno, tako da sem bila zelo prijetno presenečena nad procesom selitve tja.

Malo večji šok pride kasneje, saj je proces izbire predmetov na fakulteti zelo drugačen od našega. Na to te nihče ne pripravi tako dobro. Na predmete se mora študent prijaviti v primeru zanimanja zanje, in če je ‘naval’ prevelik izvajalci izberejo udeležence predmetov skozi interni izbor po njihovi izbiri. Dejstvo, da si na študijski izmenjavi, ti tukaj v veliko primerih ne pomaga, a je internacionalnim študentom marsikateri profesor naklonjen, saj njegovemu predmetu prinesejo večjo diverziteto.

Študij je kljub še vedno vztrajajoči pandemiji večinsko potekal tudi fizično na fakulteti, za kar sem bila zelo hvaležna. Sicer so obstajali zelo strogi ukrepi za vstop v prostore univerze (cepljenje, test), vendar je univerza olajšala proces kazanja 3G (PCT) pogojev z uvedbo trajnih zapestnic.

Poleg samega študija na univerzi zelo spodbujajo tudi učenje oz. izpopolnjevanje nemškega jezika, za katerega tako domačim kot tujim študentom ponuja brezplačne jezikovne tečaje v sklopu njenega jezikovnega centra. Ti tečaji poleg izboljšanja znanja nemščine prinesejo tudi kreditne točke in certifikat znanja.

Hannover je zame v letu, ko sem živela tam, postal drugi dom. Prirasel mi je k srcu s svojimi ogromnimi parkovnimi površinami, zelo lepim božičnim sejmom in odlično urejenim javnim prometom ter predvsem tudi prometno povezanostjo z ostalimi večjimi nemškimi mesti kot sta Hamburg in Berlin. Mesto mi je prineslo tudi nove prijatelje. Prijatelje za vse življenje, brez katerih tudi sama danes nebi bila kdor sem. Poleg same izkušnje življenja in študija v tujini, ta prijateljstva cenim še najbolj. V celem letu smo se skupaj vsakodnevno spoprijemali z raznimi težavami ter velikimi življenjskimi dogodki in posledično navezali močne prijateljske vezi, ki bodo držale še dolgo.

Zelo toplo priporočam, ne samo zaradi izkušenj – tudi pivo je dobro.

Krajša predstavitev projekta Skupnostni center Nordwaard – NEPREMIČNO.

»Prostor, kjer se lahko ljudje iz določene soseske srečujejo na družabnih dogodkih, izobraževalnih tečajih ali rekreacijskih dejavnostih.«

-Oxford dictionary-

»Kraj, kjer se lahko ljudje, ki živijo na določenem območju, srečujejo in se ukvarjajo s športom, obiskujejo tečaje itd.«

-Cambridge dictionary-

Ko človek prebere te opredelitve pojma skupnostni center, dobi predstavo o osrednjem kraju, skupnem vsem, ki živijo v okolici, kamor se lahko odpravite iz več razlogov. Ki postane središče soseske ter pod isto streho združuje veliko različnih dejavnosti.

V običajnem in določenem mestu z njegovimi ulicami, stavbami, cestami, avtomobili in hrupom postane oaza miru, način, kako se izogniti vsakodnevni rutini.

Iz tega kratkega razmisleka lahko razberemo pomen, ki ga ima v običajni soseski, saj v njej postane celo svetilnik. Če je v teh razmerah res zelo pomemben, si zdaj predstavljajte, da bi odstranili ulice, stavbe in celo ceste. Spremenite običajno mestno omrežje in postavite mrežo rek in vode. Vaša običajna soseska postane nenehno spreminjajoča se naravna pokrajina.

To je lahko prava opredelitev negotovosti, saj ne veste, ali se bo gladina vode dvignila in za nekaj dni zmotila vaše običajno življenje. V soseski Biesbosch v krajinskem parku Noordwaard na Nizozemskem je to vsakdanje življenje skoraj 300 ljudi, ki živijo in obdelujejo zemljo.

V teh posebnih razmerah mora center skupnosti postati še močnejši kot prej.

Ta projekt se vrti okoli tega razmisleka. S partnerjem pri tem projektu nameravava ustvariti močan in varen prostor, ki se nikoli ne bo spreminjal, da bi ga ljudje lahko uporabljali kot NEPREMIČNO stalnico v nenehno spreminjajočem se okolju.

Verjameva tudi, da mora biti center skupnosti čim bolj spoštljiv do okolja, saj se nahaja v čudovitem nacionalnem parku na Nizozemskem.

Kaj se lahko zdi močno, a hkrati naravno? To je bilo vprašanje, s katerim sva se nekaj časa ubadala med iskanjem prave zasnove. Želela sva ustvariti nekaj, kar bi vzbujalo močne občutke. Zato sva se odločila, da bova ustvarila ‘skale’, ki so močne in trajne, vendar organske in naravne.

Sosedje tu najdejo prostor za srečanja, saj so razdalje zelo velike, tako da do priložnostnih srečanj ne prihaja prav pogosto. Poleg tega lahko pripeljejo otroke v vrtec, se udeležijo tečajev ali sestankov ter marsikaterega drugega dogodka ter se podružijo s številnimi turisti, ki prihajajo v ta kraj.

V številnih centrih skupnosti so dejavnosti osredotočene izključno na ljudi, ki tam živijo, tukaj, v tako zanimivem okolju, pa se nama zdi zelo privlačna zamisel o vzpostavitvi tržnice, na kateri bi domačini lahko prodajali svoje kmetijske proizvode, kar bi pritegnilo več ljudi iz bližnjih mest in izboljšalo gospodarstvo kraja Biesbosch.