Lizbona: O amor está no ar

Ajda Žagar

Lizbona po zaslugi odličnega vremena, prijetnega vzdušja, atraktivne arhitekture, neverjetne gostoljubnosti  domačinov in njene   izredne  lokacije, doživlja veliko mednarodnega zanimaja.  Mesto je neglede na letni čas ali dan v tednu polno raznolikega dogajanja.  Postaja stičišče raznih kultur, znanje portugalščine je redko potrebno in domačini se bodo vedno potrudili, da se počutiš sprejeto. Polek neumorne pestrosti notranjega raziskovanaj je Lizbona tudi dobra odskočna točka, tako za notranja potovanja po Portugalski (Porto, Algarve, Madeira, Azori, …) kot tudi  za potovanje po Iberskem polotoku, Zahodni Evropi in S Afriki. Mesto je prepredeno z manjšimi parki, soseske so žive in prijetne za sprehajanje. Le streljaj (20min) iz mesta z javnim prometom  ležijo raznolike plaže na atlantskem oceanu, od letoviščnega Cascaisa, do neskončnih peščenih plaž Caparice. Po faksu z lahkoto skočiš na uro srfanja. Cene živil v trgovinah in restavracijah so primerljive ljubljanskim, za neprimerljivo večjo ponudbo (tropskega) sadja, ter razonlikostjo okusov. Mešanje ter sobivanje mnogih kultur, dodaja pestrost vsem platem življenja v Lizboni. Tudi Fakulteta za arhitekturo se ponaša z veliko količino mednarodnih študentov, ki študiju dodajajo pestrost, le-ta je milo rečeno enostaven. Študij poteka hibridno, nekateri predmeti se izvajajo v angleščini, pri večini gre za kombinacijo. Fakulteta je dislocirana od glavnega kampusa tehničnih smeri Univerze v Lizboni. Skupaj z urbanizmom in več smermi oblikovanja se nahaja v manjšem kampusu v Ajudi, kjer se v neposredni bliži nahajajo zgolj Fakulteta za veterino, Sociološka fakulteta in velik park. Prebivalstvo v soseski je relativno staro, večina študentov raje najema sobe v soseskah, ki so bližje neposrednemu centru (Santos, Bica, Bairo Alto, itd). Zaradi velikega povpraševanja je dobro sobo  iskati predhodno, ali priti v mesto toliko prej, da lahko med bivanjem v začasni nastanitvi hodiš na ogled stanovanj.

Manjša delovna obveza pri predmetih, ter nižji zahtevani standardi, so mi omogočali, da sem intenzivneje individualno raziskovala načine komunikacij informacij ter prezentiranja projektov. Spodaj prikazani projekti so mešanica delovnega in končnega gradiva pri predmetih urbana rehabilitacija, krajinska arhitektura in seminar 5. Pri prvem (Santuário do Carvalhal) gre za študijo okolice svetišča ter vizije možne regeneracije območja. Projekt smo izvajali v okviru predmeta krajinska arhitektura v sodelovanju z lokalno občino. Drugi plakat (Platform) je rezultat dela pri predmetu urbane rehabilitacije, ki je bil milo rečeno razpuščen. Je pa študentom posledično omogočal veliko maneverskega prostora za eksperiment. Tretji projekt (Kinderstrand)  je produkt predmeta Laboratorio de projecto V. Predmet se izvaja znotraj intergiranega magistrskega programa arhitektura + urbanizem, zato je večji del semestra orientiran okoli urbanistične zasnove širše okolice samega projekta. Obravnavali smo obalno mesto Qarteira, ki je močno obrmenjena s sezonskim turizmom, degradacijo tradicionalnega tkiva in dvigovanjem morske gladine, saj leži neposredno na obali Atlantskega oceana. Dana naloga je bila v obalnem pasu mesta zasnovati vrtec, ki bo hkrati deloval kot javni generator. Vsi predmeti so bili eno semesterski in končni izpit so večinoma predstavljali projekti na katerih smo delali tekom vaj.