Praga: gostoljubnost, prijaznost in zabavni češki duh

Filip Gjorgiev

Ena izmed najboljših odločitev, ki sem jih naredil v času svojega študija je to, da sem se odločil za Erasmus izmenjavo. V času največje pandemije sem bil med hrabrimi študenti, ki smo se vseeno odločili za mobilnost. Za svojo destinacijo sem si izbral Prago, Češka Republika. Ko sem prišel v Prago sem bil presenečen nad gostoljubnostjo, prijaznostjo in zabavnim duhom, ki ga imajo Čehi.

Na začetku so nam tutorji pomagali, da se hitreje adaptiramo v novem mestu in na univerzi. Vse potrebne informacije smo pridobili preko njih, sploh najbolj pomembno, kako spremeniti predmete ter organizirano spoznavanje z ostalimi študenti. Semester se je na Češkem začel 15. septembra, na začetku smo imeli srečo, da smo še hodili na fakulteto in se tako spoznali s profesorji in ostalimi kolegi, ampak smo že kmalu zatem nadaljevali preko spleta. Program je imel veliko zanimivih predmetov, predvsem izbirni, ki so mi razširili pogledi in pri katerih sem se naučil dosti novega.

Praga kot mesto je eno med najlepših, dinamičnih in historičnih centrov v Evropi, in definitivno mesto ki bo za vedno imelo poseben pomen v mojem življenju. Imel sem to srečo da sem preživel 10 krasnih mesecev v Pragi. Živel sem v študentskem domu Masarykova kolej, ki se nahaja v kampusu CVUT Dejvice, kampus Češke tehnične univerze. Študenski dom je bil zgrajen v 20 leti prejšnega stoletja, ampak je bil zelo dobro ohranjen in sobe oz. room units so imele vse potrebščine ki jih študent rabi. CVUT kampus je v Pragi 6, ki je 10 min do starega centra mesta z metrojem. V tem domu sem spoznal ene izmed najboljših ljudi ter si ustvaril prijateljstva ki bodo trajala še dolgo. Srečal sem ljudi z vseh koncev sveta in se spoznal  z novimi kulturami, od katerih sem se veliko naučil.

Izmenjava v času pandemije je bila odlična izkušnja in tudi če bi lahko ne bi spremenil ničesar. To da smo vsi bili zaprti v domu med karanteno, nam je omogočilo da oblikujemo eno družino in da iz teh čudnih časov naredimo najboljše kar se da. Vsi smo bili skupaj v družbi vsak dan in ustvarjali nepozabna doživetja.

Predstavitev projekta, izdelanega skupaj s študentko Evo Dolar.

Hibrid je lociran v predelu Smichov, Praga. Stavba zapolnjuje nedokončano blokovno strukturo, ki je obkrožena s starimi zgradbami in pretočnimi ulicami.

Glavna ideja zasnove je bila sledenje in upoštevanje že pripravljenih pravil o lokaciji glede na stare stavbe in oblikovanje majhnega trga pred zahodno fasado s perforacijo, ki povezuje notranji atrij s trgom. Severna fasada je velik volumen, ki sledi liniji ulice Botanice. Zaradi pestrega programa in potrebe po boljši osvetlitvi stanovanjskega dela stavbe smo na fasadi izdelali perforacijo, ki je postala zeleni prostor in vertikalni vrt. V pritličju je prostorninska praznina, ki povezuje ulico z notranjim atrijem in omogoča vhode v objekt.

Program v stavbi je zelo pester, vključuje pisarne, knjižnico, telovadnico, stanovanja in umetniški center. Na severovzhodni strani sva ugotovila potencial povezovanja praznega zidu na južni fasadi sosednje šole. Tam sva dodala dvonadstropni volumen s stanovanjskim programom, ki je ustvaril Smihovska vrata. Tik ob šoli sva prav tako dodala manjši avditorij za namene šole ter namene umetniškega centra in tudi mesta. Na strehi avditorija je zelen vrt, ki služi kot podaljšan balkon za šolo in je z mostom povezan s knjižnico. Ta povezava ima namen razširitve same stavbe na okoliške in tako da hibridu večjo uporabno vrednost.