Praksa na Dunaju – mesto je v dobrih rokah

Al Peljhan

Izkušnja, delo in bivanje

Udeležil sem se Erasmus prakse na Dunaju. Bil sem vključen v skupno, projektno, arhitekturno delo. Izkušnja prihoda v mesto mi ni bila problematična, ker mesto že dobro poznam. Ponujeno priložnost Erasmusa zelo cenim in sem jo z veseljem udejanil. Zanimal sem se za tovrstno delo, prve privatne projekte sem si uspel pridobiti že v Ljubljani pred prakso, tam sem videl kako poteka delo na terenu, kakšna je komunikacija s strankami in kaj vse skupaj zahteva od mene. S prihodom sem mojim sposobnostim dal možnost nadgradnje in možnost doseči nove meje, katere sem imel zapisane pod cilji. Vesel sem, da sem prišel do kontakta arhitekta pri katerem sem dobil prakso. Zaradi situacije z virusom, je bilo to kar problematično, pisal sem večim različnim birojem na Dunaju in redki so se odzvali, vendar še ti z odklonitvijo do sodelovanja. Epidemija in podobno, me med delom ni oviralo, vse je potekalo normalno in redno. Do stanovanja sem prišel malo kasneje, kar sem pozno začel iskati, saj dolgo nisem vedel, ali bo praksa mogoča. Kasneje (po parih dneh v začasnem stanovanju) sem vse uredil in od tam naprej je vse potekalo normalno. Stroškovno sem uspel izpeljati bivanje. Sproti me je veliko stvari katere sem videl ter doživel v mestu, navduševalo in gnalo k novi želji po znanju in široki razgledanosti o arhitekturi. Zanimam se tudi za investicije na tem področju, tega je na Dunaju videti veliko. Stavbe v strogem centru se renovirajo, obnavljajo kot tudi izven centra. Mesto je v dobrih rokah, saj so Avstrijci prizadevni do tega, da živijo v urejenem okolju. Od izkušnje sem uspel pridobiti samostojno kot samozadostno znanje za dokončanje projekta. Naučiti se korake postopkov pravnih, nujnih opravil in tudi samega projektiranja kot principov in pogledov pri ustvarjanju. Znanja sem dobil veliko, bil sem prisoten pri izpeljavah in pridobivanju dovoljenj za gradnjo, več načrtov sem tudi jaz narisal. Najbolj pozitivno je to, da sem videl vse faze projektiranja. Ukvarjal sem se tudi s prijavljanjem sebe kot prebivalca v mestu, izvedel sem potrebne korake pri tem, kaj moram vse izpolniti in opraviti. Proces ni zelo zapleten. Hkrati sem opravljal tudi predmete na univerzi v Ljubljani, vzelo mi je veliko dodatnega časa a sem dan organiziral po prioritetah in imel čas za vse kar sem si zadal. Bivanje na svojem in to v drugem mestu, ti predstavi nove izzive. Je tudi več stvari, ki sem jih začel delati tu kot npr. določena zdrava prehrana redna po samoiniciativni volji, kot ukvarjanje s športom, kar mi sicer ni tuje in sama organizacije dneva pri meni hrani in nadaljuje oboje omenjeno. Resnično mi je všeč biti neodvisen in si delati plan, ki te izboljša, nadgradi in kasneje prinese dejanski dokaz oziroma rezultat. Spoznal sem tudi različne navade pri ljudeh, nekateri si porazdelijo opravila po celem dnevu, jaz osebno rad opravim vse čim bolj zgodaj v dnevu in imam preostanek zase in za moj razvijajoč se plan. Gospod Arhitekt me je predstavil svoji družini, spoznal sem nove zelo prijetne ljudi, mentaliteta Avstrijcev mi je všeč kar sem že omenil. Svetlost, spoštljivost, odprtost, je na visokem nivoju. Dopustnost, da si kakršen si, opazno spodbujajo drugačnost. K temu pripomore tudi bivanje v večjem mestu, vendar sem ob izletih v druga Avstrijska mesta videl, da ni vse le v tem. Delodajalec je utrdil mojo navdušenost nad arhitekturo. Veliko truda je vložil v moje dobro bivanje v biroju, zaposlil me je z uporabnimi, mislečimi, kreativnimi opravili. Resnično kvaliteten pedagoški pristop. Je zelo pozitiven in delaven. Za kar sem najbolj hvaležen moji novi izkušnji, je to, da se mi je razjasnila vizija s čim se želim ukvarjati. Že nekaj časa sem odločen za to, a zdaj imam točno zastavljen cilj. Bivanje na Dunaju sem oplemenitil z mojo pozitivnostjo in s tem bil ves čas na višjem nivoju dojemanja in doživljanja obdobja prakse. Recepta za čim boljši izkoristek ni, lahko pa rečem, da se naj išče »passion« oziroma pravo strast, za kar vsak dan lažje vstaneš in torej kasneje iščeš poti, kako vedno več časa daješ svoji strasti, seveda efektivno in koristno, tako se bo izboljševalo samo bivanje in dvigovalo na višjo raven. Rad bi se zahvalil mojima koordinatorjema na univerzi, skozi obdobje sem imel veliko vprašanj in na vseh področjih sem dobil pomoč. Cenim ves trud, ki sta mi ga namenila.