Na praksi v Kopehagnu

Laura Lesar

Izkušnja in utrip mesta

Običajno se prakse v večjih arhitekturnih birojih začenjajo tako, kot semestri, na Danskem torej februarja ali septembra, prijave tako stečejo že nekaj časa prej. Sama prakse nisem planirala toliko v naprej kar je nekoliko omejilo moje možnosti. Vendar sem imela veliko srečo, prijave sem začela pošiljati v začetku marca in čez nekaj dni sem že dobila povabilo na razgovor pri Nord Architects. Takoj po razgovoru so mi ponudili prakso torej se je vse odvilo nepričakovano hitro, nekaj časa je nato vzelo za vso papirologijo, na Dansko sem odšla v začetku maja.

Ker sem imela manj kot 2 meseca za pripravo na prakso je bilo iskanje nastanitve malo stresno. Nastanitev v Kopenhagnu je zelo draga, hkrati pa je bilo vse polno in je bilo težko najti sploh kakšno ponudbo, še težje ker sem iskala samo za 4 mesece, treba je biti zelo odziven saj gre vse zelo hitro. Na koncu sem je dobila nastanitev v Copenhagen Village, imajo več ‘vasic’ po Kopenhagnu, kjer so ladijski kontejnerji predelani v študentske nastanitve. Soba oz. studio je zelo majhen, vendar prijeten in na dobri lokaciji.

Delo

Prakso sem začela maja, prvih nekaj dni je bilo uvodnih, kjer sem spoznala vse zaposlene in kjer so mi predstavili vse projekte trenutno v delu. Nato pa so me hitro vključili v projekt kjer se dela na masterplanu preureditve industrijskega območja v stanovanjsko. Pri naslednjem projektu pa sem nato sodelovala večina časa moje prakse. Gre za projekt na Norveškem, ki obsega dom za nego ter večji stanovanjski del. V trenutni fazi smo se predvsem posvečali domu za nego. Sprva sem sodelovala pri razvoju fasade, poskusih tlorisov za različna stanovanja, nato pri delu na notranjosti (izbira barv, materialov…) večji del časa pa sem preživela tudi pri delu makete, s pomočjo katere smo tudi razvijali fasado in vogale. Po zaključku makete pa je sledila priprava vsega materiala od projekta za spletne medije. Manjši del časa pa sem sodelovala tudi na različnih drugih projektih.

Poleg vseh omenjenih konkretnih stvari pri katerih sem sodelovala, pa je velik del izkušnje predstavljalo samo delo v tujem biroju in dinamika pisarne. V biroju nas je bilo okoli 20, nekaj ljudi se je v tem času tudi že zamenjalo, glavne osebe so trije ustanovitelji biroja, poleg samo arhitektov, so zaposleni tudi gradbeniki, oseba za komunikacijo in poslovni razvoj. Večina zaposlenih je bilo Dancev, vendar so se vsi vedno potrudili in govorili angleško. Velik pomen pripisujejo work-life balance in to tudi zelo spoštujejo, delo nadur je bilo zelo redko, prav tako so odnosi umirjeni, brez hitenja in velikega pritiska, stresa. Veliko dajo na to, da je delovno okolje kvalitetno, enkrat mesečno ima cela pisarna sestanek, kjer se vse obvešča v kakšni fazi je vsak projekt ipd. Prav tako skrbijo tudi, da se gradijo odnosi med zaposlenimi, poleg vsakodnevnih skupnih kosil tudi s sezonskimi dogodki.

Velik del izkušnje pa je bil samo življenje v Kopenhagnu, mesto mi je bilo res zelo všeč, še posebej ker sem bila tam poleti, dolgi dnevi, kopanje v morju po službi, neskončno zanimive arhitekture, številni dogodki, kolesarjenje povsod in vsa nova poznanstva so bila najboljši del prakse v tujini.