Izkušnja in utrip mesta
Študijsko prakso sem opravljala na Dunaju, od marca do septembra 2024. Za opravljanje prakse v tujini sem se odločila lani poleti, jeseni pa sem že začela pošiljati svoj portfolio različnim birojem. Po dveh mesecih mi je uspelo dobiti prakso v biroju sipa Architektur. Med iskanjem prakse sem ugotovila, da veliko birojev zahteva predhodno znanje nemščine. Odhod na Dunaj ni predstavljal veliko težav. Hitro mi je uspelo najti sobo v študentskem domu, ki jih je veliko in spremljajo tudi tuje študente. Cene najema so seveda višje kot v Ljubljani, vendar tudi zato priporočam iskanje študentskega doma in ne stanovanja.
Ob prihodu sem začela spoznavati to veliko in zanimivo mesto. Na Dunaju je vedno veliko ljudi, kar močno vpliva na energijo mesta. Vedno je lahko najti kaj zanimivega za početi, bodisi iti v kavarno ali restavracijo, obiskati festival, muzej ali eno od številnih palač in parkov. Dunaj ima zelo dobro mestno infrastrukturo, kar se najbolj kaže v mestnem prometu. Mesto je dobro povezano z metrojem, avtobusi in tramvaji. Za daljše bivanje priporočam nakup enoletne vozovnice, saj se najbolj splača. Poleg mestnega prometa se veliko uporabljajo tudi kolesa. Po celem mestu obstajajo kolesarske steze, vendar so njihova ureditev in pravila drugačna kot v Sloveniji in na to je treba biti pozoren. Obstaja tudi sistem izposoje koles, ki je v povezavi z letno vozovnico zelo poceni. Hrana in živila so nekaj, kar je na Dunaju dražje, zato je najboljše biti previden pri financah in počasi najti možnosti, ki najbolj ustrezajo. Vendar sem skupaj s plačo od prakse in Erasmus finančno podporo lahko živela brez težav.
Delo
Delo pri biroju sipa Architektur je bilo zelo zanimivo in aktivno. Bila sem tretja sodelavka in sem zaradi dela v majhni ekipi bila dobro vključena v proces vseh projektov, ki so se izvajali med mojo prakso. Sodelavca sta moje ideje in mnenja upoštevala v enaki meri kot vsa druga. Bila sta zelo prijazna in se zavedala, da se še vedno učim, vendar sta mi bila pripravljena pojasniti, kaj lahko pri svojem delu izboljšam. Aktivno sem sodelovala pri projektih z različnimi merili in vsebinami za delo. Najbolj sem bila presenečena in zadovoljna z veščinami, za katere nisem pričakovala, da jih bom pridobila, kot so risanje projektov za izvedbo pohištva ali pisanje analitičnih besedil. Naučila sem se tudi resnega dela v ArchiCad-u. Na prakso sem prišla z malo znanja o tem programu, vendar sem se z neposrednim delom v njem hitro seznanila z njegovimi različnimi zmogljivostmi. Na praksi sem se prvič srečala z izvedbo natečaja, pri katerem smo sodelovali z drugim arhitekturnim birojem. Pridobila sem dodatno razumevanje o izdelavi natečajnih projektov, avstrijski gradbeni zakonodaji in tudi kako poteka sodelovanje in komunikacija med dvema birojema. Veliko izkušenj so mi dale tudi druge manjše naloge, kot so sodelovanje pri meritvah stavb in obiski gradbišč.
Šest mesecev dela in življenja na Dunaju je bilo zame zelo pomembno obdobje, ki me je naučilo veliko stvari. Vsem priporočam, da med študijem poskusijo opravljati mednarodno prakso.