Izkušnja in utrip mesta
Na Dunaj sem se preselila že nekaj mesecev pred izmenjavo. Sprva sem se morala na življenje tam kar malo navaditi. Všeč mi je urejenost javnega prevoza, ki je cenovno zelo ugoden, saj letna karta stane 365 €, kar je le 1 € na dan. Javni prevoz na Dunaju je meni osebno veliko bolj prijeten za uporabo kot v Ljubljani.
Sama sem naletela na kar veliko težavo pri iskanju sobe oziroma stanovanja. Sobo sem iskala, ko je bilo povpraševanje največje in je bilo sobo v skupnem stanovanju praktično nemogoče dobiti. Zelo dobra dunajska stanovanjsa praksa so Gemeindewohnungen, za katera lahko zaprosiš po tem, ko imaš dve leti prijavljen stalni naslov na Dunaju. Gre za cenovno ugodna stanovanja, ki se nahajajo v ogromnih stanovanjskih kompleksih, razporejenih po celem Dunaju, nam najbolj znan je Karl-Marx-Hof.
Dunaj je zelo multikulturno mesto. Opcij za kvalitetno preživljanje prostega časa je ogromno. Poleti vožnja s kolesom, večerno plavanje v mrtvem rokavu Donave, sprehodi na Dunajskem obrobju ali po mestu, druženje v parku … so zagotovo eni izmed najlepših spominov. Že pred odhodom na Dunaj sem si naredila seznam stavb, ki sem jih želela obiskati. Seznam se je seveda med prakso dopolnjeval. Med najljubšimi arhitekturnimi deli na Dunaju je zagotovo Plečnikov opus (Zacherlova hiša v samem središču mesta, Plečnikova cerkev svetega Duha), dela Otta Wagnerja (glavno dunajsko pokopališče, Postsparkasse …) in Gottfrieda Semperja.
Delo
Šestmesečno prakso sem opravljala v avstrijskem arhitekturnem biroju juri troy architects. Njihova pisarna se nahaja v prečudovitem Dunaju, njihovi projekti pa se nahajajo po vsej Avstriji in tudi v tujini. Gre za manjši arhitekturni biro, katerega koncept temelji na poudarjeni uporabi lesa. Les je izvrsten gradbeni material s številnimi dobrimi lastnostmi, vendar je treba poznati njegove prednosti in slabosti ter ga z upoštevanjem le teh smiselno uporabiti. Pri njihovih projektih se čar kaže v dovršenih detajlih. Način dela v biroju je zelo podoben delu v seminarju, z možnostjo raziskovanja in svobodnega ustvarjanja. Všeč mi je, da delo temelji na načelu temeljitega razmisleka in iskanju najboljših možnih rešitev ter njihova natančnost in discipliniranost.
Kar bi zelo pohvalila, so tudi obiski gradbišč in predavanj. Z birojem smo na začetku marca obiskali njihovo gradbišče projekta Simonsfeld v pokrajini Niederösterreich, približno eno uro iz Dunaja. Projekt je zmagal na natečaju in je bil končan oktobra 2024. Projekt je zasnovan kot dograditev že obstoječe stavbe. Prizidek stavbo lepo zaključi, na sredini pa ustvarja notranji atrij. Posebnost sta dva servisna jedra, izdelana iz zbite zemlje. Biro v svojih projektih vse pogosteje uporablja butano zemljo.
Klimatske spremembe so zagotovo razlog, da moramo premišljevati in aktivno delati na vprašanju trajnostne arhitekture, uporabi naravnih gradbenih materialov in življenski dobi posamezne stavbe. Arhitektura je vsakič na novo odgovor na edinstveno situacijo, zato je pomembno, da je odgovor, torej arhitektura, premišljen in smiselno obravnavan z zavedanjem, da je potrebno izbrati najboljši način in včasih sprejeti tudi kakšen kompromis. Občudovanja vreden se mi zdi pogum gradnje z butano zemljo. Zdi se mi, da je pravi korak k menjavi betonskih sten s stenami iz zemlje, ki jo je veliko lažje reciklirati.