København: praksa v arhitekturni prestolnici

Andreja Širca

Izkušnja in utripmesta

Življenje v Kopenhagnu je bilo čudovito – mesto je res lepo in prijetno, veliko prisrčnih kavarn in pekarn, parkov, kulturnih dogodkov, … Takoj ko se pokaže sonce se vsi ljudje zberejo zunaj v parkih, na plaži ali ob kanalih in uživajo ob pivu in druženju s prijatelji. Družabno mrežo sem si ustvarila predvsem z ostalimi študenti na praksi in z ljudmi iz tečaja danščine, na katerega sem hodila celo leto, saj so bili, tako kot jaz, novi v mestu.

Cene so sicer res visoke, največji strošek mi je predstavljala najemnina. Stanovanje je načeloma težko najti, če želiš (tako kot jaz) dobro lokacijo, svojo sobo, sprejemljivo ceno in dokaj normalne sostanovalce. Strošek je seveda tudi hrana; že v trgovinah je precej draga, da bi hodila jesti ven pa sem hitro črtala. Sem pa na srečo dobivala majhno plačo od biroja, tako da sem si lahko skupaj s štipendijo dokaj v redu pokrivala stroške življenja.

Za prakso na Danskem sem se odločila po zelo prijetni izkušnji Erasmus izmenjave, ki sem jo prav tako opravila na Danskem. Prijava sama po sebi ni bila komplicirana, saj veliko birojev v Kopenhagnu išče praktikante za zimski in letni semester. V Kopenhagnu sem preživela 1 leto, delala sem v dveh birojih, v vsakem po 6 mesecev.

Delo

Prvi biro je bil manjši, število zaposlenih pa je bilo okoli 8, vključno s praktikanti. Vzdušje je bilo res fino, saj se v tako malem biroju hitro povežeš z vsemi in navežeš nek odnos. Prednost tega biroja je bila, da smo večinoma bili vsi na istem projektu, tako da je delo res temeljilo na skupinskem delu, veliko smo komunicirali med sabo in se tudi veliko naučili drug od drugega, tako iz vidika programov, kot tudi potek stopenj projekta. Večino časa sem sodelovala pri dveh natečajih za vrtec, vmes pa sem se ukvarjala tudi z drugimi manjšimi projekti, kot so notranja oprema pisarne, izvedbeni načrti hiše, predstavitveni plakati stanovanjskih objektov … Od vseh v biroju so samo trije prihajali iz Danske, ostali smo bili iz različnih evropskih držav (Italija, Poljska, Nizozemska,…)

Drugi biro, v katerem sem delala, je občutno večji. V pisarni nas je bilo okoli 100, od tega veliko inženirjev, urbanistov, notranjih oblikovalcev, ekonomistov, … Bila sem na oddelku, ki se je večinoma ukvarjal z natečaji. Delala sem na veliko projektih – teden na enem, par dni na drugem,.. skratka, kjer so potrebovali dodatne roke. Med projekti so bili šola, stanovanja za starejše, dom upokojencev, vrtec, … Organizirali pa so tudi obisk gradbišča, izobraževanja in mnoge socialne dogodke. Delo v biroju je potekalo izključno v danskem jeziku, zato je bilo včasih težko slediti, saj so vsi večji skupni sestanki potekali v danščini. So pa vsi zelo prijazni, tako da so mi vse kasneje povedali v angleščini, in z delom nisem imela problemov (angleško so znali čisto vsi).

Praksa v tujini se mi je zdela res dobra priložnost, da sem se spoznala z Dansko in njihovim načinom življenja in dela v biroju. Naučila sem se res veliko in pridobila čudovito izkušnjo, ki jo bom cenila še dolgo.